Bezpieczna droga do szkoły

 

Bezpieczna Droga do Szkoły

 

Wakacje za nami, rozpoczął się nowy rok szkolny. Nastał czas nie tylko nauki ale również codziennego pokonywania drogi do szkoły i ze szkoły do domu. Wraz z pierwszym dniem września, policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły 2020”, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w rejonie placówek oświatowych.

Z dniem 1 września, rozpoczął się nowy rok szkolny a wraz z nim ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Warto przypomnieć naszym pociechom jak i innym uczestnikom drogi, kilka zasad bezpieczeństwa na drodze.

 

Mamo, Tato:

–           Dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład. Na ulicy poruszaj się w odpowiedzialny i przemyślany sposób. Dzieci podświadomie naśladują zachowanie rodziców i w ten sposób prawie instynktownie przyswajają sobie podstawowe zasady zachowania się w ruchu drogowym.

–           Zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących. Noszenie elementów odblaskowych to bardzo ważny element zwiększający bezpieczeństwo na drodze

–           Ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

–           Wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu.

–           Zwróć uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbaj, by pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

–           Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.

–           Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

–           Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

 

Nauczycielu:

–           Odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego, przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze.

 

Kierujący pojazdami:

–           W rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

–           Obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do zmian pogodowych.

–           Nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków.

–           Utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed Tobą.

–           Odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry.

–           Sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność.

–           Nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu.

 

Dzieci:

–           Przez ulicę przechodźcie w miejscach wyznaczonych. Zanim przejdziecie przez jezdnię, zatrzymajcie się na brzegu chodnika. Spójrzcie czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem z prawej strony. Jeszcze raz upewnijcie się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna –przejdźcie na drugą stronę.

–           Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idźcie poboczem z lewej strony jezdni, tak żebyście widzieli nadjeżdżające pojazdy.

–           Omijajcie miejsca niebezpieczne, w których może spotkać Was coś złego. Lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami.

–           Pamiętajcie, aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko na wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną.

–           Jeśli nieznajomy zapyta Was o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadajcie z nim do samochodu, którym jedzie.

 

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły 2020” adresowana jest nie tyko do dzieci,ale również do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dobry przykład swoim pociechom i rozmawiać z nimi o właściwym korzystaniu z drogi. W ten sposób kilkulatki nauczą się jak dbać o własne bezpieczeństwo i z każdym dniem będą coraz bardziej samodzielne. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.