Opis sztandaru

OPIS SZTANDARU

Sztandarem Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie jest kwadratowy płat tkaniny dwustronnie haftowany o wymiarach 100cm x 100cm umieszczony na drzewcu zwieńczonym głowicą w formie metalowej figurki orła w koronie.
Drzewce sztandaru w ciemnym kolorze o długości 240cm i średnicy 4cm, dwudzielne, połączone tuleją z metalu. Wykonane z drewna i wykończone elementami mosiężnymi powlekanymi chromoniklem.
Na górnej części drzewca zostały osadzone pamiątkowe ,,gwoździe” w postaci tarczy herbowej o wysokości 5 cm, wykonane z żółtego i białego metalu z grawerowanym napisem fundatorów sztandaru.
Boki sztandaru, z wyjątkiem boku ze strony drzewca, obszyte są frędzlami koloru złotego o długości 5cm.
Głowica sztandaru jest wykonana z białego metalu, składa się z Godła Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie złotej i stanowi zwieńczenie drzewca sztandarowego.
Strona I – awers
Płat tkaniny w kształcie kwadratu o wymiarach 100cm x 100cm w kolorze kremowym z wyodrębnioną 5 centymetrową lamówkąwkolorze bordo. Centralnie miejsce zajmuje wyszyta sowa- symbol mądrości trzymająca w szponach różę, którą pasowani są kawalerowie orderu uśmiechu, ponadtosowa w prawym skrzydle trzyma szklankę z sokiem z cytryny, który musi wypić laureat orderu. Centralne miejsce awersu otoczone jest napisem Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie. Pod różą znajduje się data2016 – rok, w którym szkoła przyjmuje imię.
Strona II – rewers
Płat tkaniny w kształcie kwadratu o wymiarach 100cm x 100cm jest czerwony. Czerwień, oznacza krew, którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi Na tym tle, umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Przypomina on wszystkim Polakom, skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie. Dziób i szpony mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie. Wokół godła państwowego widnieje napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA”.